Korai fejlesztés

Korai fejlesztésre azoknak a gyermekeknek van szüksége, akiknek fejlődése eltér az életkori átlagtól. Abban az esetben, ha gyermeke fejlődésével kapcsolatban elbizonytalanodik, érdemes korai fejlesztéssel foglalkozó szakembert felkeresni, aki egy komplex vizsgálat keretében megismeri a gyermek eddigi élettörténetét, a probléma mibenlétét, illetve megfigyeli a gyermek mozgását, értelmi fejlődését, reakcióit, érzelmi életét, érzékszerveinek működését, játéktevékenységét, szociális viselkedését.
A komplex vizsgálat során a szakember tanácsokkal, feladatokkal látja el a szülőt. Abban az esetben, ha az adott probléma korrekciója a tanácsadás során kiadott feladatokkal nem valósítható meg eredményesen, szükségessé válhat egyéni/csoportos foglalkozásokon való részvétel, melyek során a gyermekek komplex fejlesztése valósul meg, a szülő tanításával, részvételével.

A korai fejlesztés célja a gyermek állapotának javítása, lemaradásának csökkentése, illetve a családok támogatása, kompetenciájának növelése.

Milyen esetekben érdemes szakemberhez fordulni?

- Ha a gyermek koraszülött volt,
- Ha a gyermek mozgása nem fejlődik megfelelően, 1 hónapos lemaradás tapasztalható az életkori sajátosságokhoz viszonyítva,
- Ha a gyermek már élete korai szakaszában sokat feszíti magát, vagy nagyon laza,
- Ha a gyermek tartása, végtaghasználata aszimmetrikus,
- Ha a gyermek nem tartja a fejét, vagy csak egy irányba fordítja,
- Ha a gyermek nem reagál hangokra, arcokra, színes tárgyakat nem követ 2 hónapos korától,
- Ha a gyermek sokat „repülőzik”, alkarjaira nem támaszkodik,
- Ha a gyermek csak egyik oldalán keresztül fordul hátról hasra, illetve hasról hátra,
- Ha a gyermek páros kézzel kúszik, és lábait nem használja, vagy csak lábbal dolgozik, és kezeit nem használja, illetve ha kúszása aszimmetrikus,
- Ha a gyermek nem mászik,
- Ha a gyermek tartása görnyedt ülő pozícióban, lábai között ül, vagy eldőlés ellen nem védekezik,
- Ha gyermek állása, járása bizonytalan,
- Ha a gyermek lábfejei kifelé állnak, vagy a boka bedől álló helyzetben, vagy csak az egyik lábára terhel,
- Ha a gyermek beszédfejlődése késik,
- Ha a gyermek viselkedése zavaros, szociális kapcsolataiban eltérés tapasztalható.

A probléma korai felismerése nagyon fontos. Minél hamarabb kezdődik a gyermek fejlesztése, annál eredményesebb lehet. Korai fejlesztéssel megelőzhetőek, illetve csökkenthetőek a további problémák.